Blog
Rodzaje harwesterów i ich główne cechy konstrukcyjne
Harwestery są niezwykle ważnym elementem współczesnej gospodarki leśnej — pozwalają na szybkie i efektywne pozyskiwanie drewna. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie przyspieszyć proces wycinki drzew oraz zmniejszyć nakład pracy ludzkiej.
Dodatkowe funkcje głowic harwesterów. Przykłady zastosowań
Proces wycinki jest z reguły prowadzony w trudnych warunkach terenowych, a ze względu na swą specyfikę wiąże się z licznymi zagrożeniami dla osób wykonujących prace leśne. Rozwiązaniem, które pozwala na przyspieszenie tempa pozyskiwania drewna przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony osobom w nie zaangażowanym, jest użycie ciężkiego sprzętu wyposażonego w głowice do harwesterów. Poza wykonywaniem swoich podstawowych zadań mogą one również przeprowadzać czynności dodatkowe. Przyjrzyjmy się bliżej standardowym funkcjom głowic i sprawdźmy, jakie opcje mogą zaoferować.
Jak działa system automatycznego napinania łańcucha w harwesterach?
Harwestery są urządzeniami, które znacznie usprawniają i przyspieszają proces pozyskiwania drewna, ponieważ montowane w nich głowice są w stanie nie tylko błyskawicznie okrzesywać i ciąć pnie, ale też dokonywać pomiarów, a nierzadko również znakować oraz paczkować drewno. Wśród różnych udogodnień, jakie mogą się znaleźć w nowoczesnych maszynach leśnych, na szczególne zainteresowanie zasługują systemy pozwalające na automatyczną obsługę łańcucha i jego zależne od potrzeb napinanie i luzowanie bez przerw w pracy i konieczności użycia narzędzi. Przekonajmy się, dlaczego taka opcja dostępna w głowicy harwestera ma znaczenie i zobaczmy, na jakiej zasadzie działa.
Czym charakteryzują się prowadnice do harwesterów?
Harwesterem nazywamy kombajn leśny. Tak jak kombajn rolniczy ścina zboże i oddziela ziarno od słomy, tak harwester ścina drzewa, usuwa z pni gałęzie oraz tnie je na odpowiednie odcinki.
Jaką rolę w konstrukcji harwestera odgrywa łańcuch?
Harwestery wykorzystywane są w lasach w celu wycinki drzew. Ułatwiają one pracę, pozwalając na szybkie i bezpieczne pozyskiwanie drewna. Te duże maszyny leśne pełnią kilka funkcji, jednak zakres ich działania uzależniony jest m.in. od typu harwestera. Wyjaśniamy, jaką rolę w konstrukcji harwestera odgrywa łańcuch i czy jego jakość ma wpływ na efektywność pracy maszyny.
Dobieramy głowicę do harwestera. Na co zwrócić uwagę?
Pośród wielu różnych maszyn, wyróżnić można harwestery. Jest to rodzaj ciężkiej maszyny, która przeznaczona jest na trudne tereny leśne, określana również jako ścinkowo-okrzesująca, ze względu na swoje przeznaczenie. Firma Trol zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju części do tego typu maszyn, więc gdyby doszło do awarii, albo należałoby coś wymienić ze względu na poprawę użyteczności, warto skontaktować się z jej przedstawicielami. I chociaż niezwykle ważne są elementy związane z jej mobilnością to jednak bez głowicy, czyli modułu wykonującego zadania, sama maszyna jest bezużyteczna.
Jak zbudowane są harwestery? Najważniejsze elementy.
Harwestery są to maszyny leśne służące do wstępnej obróbki drewna i wycinki drzew. Nazywane są również kombajnami zrębowymi, które wykorzystywane są przy zrębie. Harwestery to urządzenia samobieżne, z głowicami ścinkowymi, łączącymi w sobie cechy kombajnów zrębowych oraz forwarderów.
Które części do harwesterów najczęściej podlegają wymianie?
Harwestery są maszynami leśnymi służącymi do wycinki i wstępnej obróbki drewna. Inaczej mówiąc, są to kombajny zrębowe, wykorzystywane przy zrębie.